بورسمقالات

دوره جامع آموزش بورس (0 تا 100 بورس)

شروعی قدرتمند در بورس داشته باشید و به جمع بزرگان بورس بپیوندید

دوره آموزش بورس (پکیج صفر تا صد کسب درآمد از بورس)

پیش از پرداختن به ذکر مزایای دوره آموزش بورس بهتر است بدانیم که خود بورس از اصل چیست؟ بیشتر افراد غیر مطلع از بورس در ارائه تعریفی از آن، بورس را جایی برای دو برابر کردن پول در چند روز یا جایی که در آن با برخی اسامی عجیب به خرید و فروش پرداخته می شود یا به عنوان جایی که ممکن است سرمایه ات را یک شبه بر باد دهی، می دانند. اما این تعریف ها تا چه اندازه درست است؟ آیا واقعا می توان با سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس میزان سرمایه را دو چندان یا حتی سه یا چهار برابر کرد؟ یا برعکس سرمایه گذاری در بورس یعنی قبول ریسک از دست دادن سرمایه؟

در حقیقت به نوعی می توان گفت هیچ یک از این تعابیر و تعریف ها در مورد بازار بورس صحت ندارد. برای آشنایی بیشتر با تعریف بورس به مقدمه زیر توجه نمایید.

دوره آموزش بورس

مقدمه: بورس چیست؟

بهتر است بدانید که بورس به سه شاخه بورس کالا، بورس انرژی و بورس اوراق بهادار تقسیم می شود و آنچه در میان عوام به عنوان بورس مشهور شده است همان بورس اوراق بهادار است. تصور کنید مقداری پول به عنوان مثال یک میلیارد تومان به تازگی به دست شما رسیده است و به دنبال یک فکر اساسی در مورد استفاده از آن هستید، گزینه هایی که ممکن است به ذهن شما برسد شامل موارد زیر است:

-ممکن است در صورتی که دارای منزل شخصی باشید، آن را صرف خرید یک آپارتمان یا منزل نقلی دیگری نموده و با اجاره یا رهن دادن آن منبع درآمدی ثانویه ای برای خود ایجاد کنید.

– شاید تمایل به خرید خودرویی مدل بالا برای خود یا دیگر اعضای خانواده تان باشید.

-ممکن است بخواهید با این پول کسب و کاری راه بیاندازید. به عنوان مثال مغازه کوچکی را اجاره و خوار و بار فروشی کنید یا یک محل مناسبی را برای راه اندازی یک کافه دنج و محلی در نظر بگیرید.

-شاید این مبلغ را برای شراکت با چند فرد مورد اعتماد صرف کنید و یک کارگاه افتتاح کنید تا همگی در سود زیادی که از آن حاصل می شود سهم داشته باشید.

-ممکن است این پول را با چند صد یا چند هزار فرد شریک شده و به فکر راه اندازی یک واحد تولیدی بزرگ یا یک کارخانه باشید.

آنچه که در تعریف بورس حائز اهمیت است توجه به گزینه آخر در این انتخاب هاست. در حقیقت بازار هیجان انگیز بورس به شما کمک می کند که حتی در صورت داشتن سرمایه کم در یک پروژه چند هزار میلیاردی سهم داشته باشی. اما چگونه؟

برخی از اصطلاحات مهم در بازار بورس

اوراق بهادار و سهام

تصور کنید یک شرکت سرمایه ای به ارزش 300 هزار میلیارد تومان داشته باشد؛ اگر این شرکت سرمایه مذکور را به تعداد هزار میلیارد واحد قسمت کند، هر واحد ارزشی معادل 300 تومان خواهد داشت. حال اگر شخصی یک سهم از این شرکت را خریداری کند به اندازه 300 تومان در آن سهیم می شود. کسی نیز که به تعداد یک میلیارد سهم از شرکت بخرد به میزان 300 میلیارد تومان در شرکت سهیم می شود. این فرد در واقع در یک هزارم آنچه متعلق به شرکت است سهیم می باشد، اعم از دارای، سود یا زیان!

به عنوان مثال اگر شرکت مذکور دارای هزار هکتار زمین باشد، شخصی که تعداد یک از هزار میلیارد سهم آن را دارد، دارای یک هکتار از زمین است و همچنین اگر شرکت بدهی معادل یک میلیارد تومان داشته باشد، یک میلیون از آن بر عهده این شخص است.

قیمت سهم شرکت های مختلف به مرور زمان دچار تغییر می شود، ممکن است افزایش یا کاهش یابد. این موضوع از آنجایی ناشی می شود که تصور کنید شرکتی برای هر سهم خود 500 تومان سود عاید سرمایه گذار می کند و شرکتی دیگر برای هر سهم یک ریال، مسلما یکسان در نظر گرفتن سهام این دو شرکت کار درست و عاقلانه ای نیست. آنچه که در مبحث سهام و اوراق بهادار حائز اهمیت است و به عنوان یک نتیجه مهم از این بحث حاصل می شود این است که مقایسه قیمت ها در مورد دو سهم از دو شرکت مختلف هیچ اطلاعاتی در مورد مفید یا غیر مفید بودن آنها به ما نمی دهد.

EPS در بازار بورس

در بازار بورس EPS مخفف عبارت Earnings Per Share به معنای سود هر سهم است. در نظر داشته باشید که ما یک سهم 100 تومانی و یک سهم 10 هزار تومانی داریم. در مورد ارزش و گران یا ارزان بودن هیچ یک از این سهم ها نمی توان قضاوت کرد، تنها مسئله مهم این است که سود شرکت چقدر است؟ برای آشنایی بیشتر با EPS یا سود هر سهم مثال زیر را در نظر بگیرید.

شرکتی با 200 هزار میلیارد تومان سرمایه در نظر بگیرید. اگر این شرکت سرمایه خود را به 50 میلیارد برگه تقسیم کند، ارزش هر برگه سهم معادل 4 هزار تومان می شود. اگر در طی یک سال مالی، شرکت مذکور 10 هزار میلیارد تومان سود کند. برای تعیین سود هر سهم که همان EPS است بایستی این مقدار سود را به 50 میلیارد قسمت کرد. با انجام این تقسیم به هر سهم معادل 200 تومان سود می رسد. این یعنی در پایان سال مالی علاوه بر سهم شما در افزایش ارزش شرکت، سودی معادل 200 تومان نیز به ازای هر سهم کسب خواهید کرد.

EPS خود به دو بخش به صورت زیر تقسیم می شود:

-سود عملیاتی: سود عملیاتی، شامل سود شرکت هایی می شود که از انجام عملیاتی چون تولید و به فروش رساندن کالا یا محصول خاصی همچون مواد غذایی به سود میرسند.

-سود غیر عملیاتی: سود غیر عملیاتی با فرآیندهایی چون تولید همراه نیست و از فروش یک دارایی یا سرمایه ای حاصل می شود.

علاوه بر این دو مورد که به عنوان مثال در اینجا آورده شد، ما در پکیج آموزش بورس مگاترید به بررسی کامل اصطلاحات رایج در بورس پرداخته ایم.

تابلوخوانی بورس

سرمایه گذاری در بازار بورس

در حالت کلی شاید برای بسیاری از شما سوال باشد که در میان راه و روش های مختلف برای سرمایه گذاری چرا باید سراغ سرمایه گذاری در بورس رفت؟ مزیت استفاده از بسته آموزشی بورس مگاترید در چیست و چرا از نظر بسیاری از اقتصاد دانان بازار بورس بر سایر بازارهای سرمایه گذاری ارجحیت دارد؟

همه ما با مطالعه در زمینه روش های مختلف سرمایه گذاری به دنبال یک بازار هدف مناسب برای سرمایه گذاری هستیم. بازار سرمایه گذاری می تواند بنا به برخی عوامل از طرف فرد سرمایه گذار انتخاب شود، این عوامل شامل موارد زیر هستند:

-میزان سرمایه فرد چقدر است؟

-فرد سرمایه گذار تا چه اندازه یک فرد ریسک پذیر در زمینه مسائل اقتصادی است؟

-آیا او دانش و مهارت لازم را در مورد بازار سرمایه گذاری انتخاب شده دارد یا خیر؟

این عوامل در حقیقت تعیین می کنند که شما در زمینه بازار سرمایه گذاری منتخب خود تا چه میزان موفق عمل کرده اید. یکی از روش های سرمایه گذاری که امروزه می توان گفت در نقطه اوج جذابیت در میان سایر روش ها قرار گرفته است بازار بورس است.

مزایای سرمایه گذاری در بورس کدامند؟

سرمایه گذاری در بورس

بازار بورس پتانسیل بالایی را برای کسب سود دارا می باشد

مسلما مسئله کسب سود اولین و مهمترین موضوع در ورود سرمایه گذار به بازار بورس است. سود در بازار بورس به دو طریق حاصل می شود:

1- در صورتی که محصولی با قیمتی خریداری و به قیمت بالاتر فروخته شود.

در این شیوه سهامدار سهام محصول خاصی را خریداری می کند، سپس قیمت محصول مورد نظر در بازار افزایش می یابد و در این هنگام ما به التفاوت قیمت سهام خریداری شده و سهامی که فروخته می شود سود حاصله است.

2- سود نقدی

سود نقدی به سهامدارانی تعلق می گیرد که سهام خود را تا زمان برگزاری مجمع شرکت یا کارخانه مورد نظر که به صورت سالیانه برگزار می شود نگه داشته باشند.

بهره مندی از یکی از این سودها به منزله منع از دیگری نیست و سهامداران میتواند از هر دو طریق مذکور، به کسب سود در بازار بورس بپردازند. در مجموع سودی که این دو طریق حاصل می شود بازده کل سهم است. پیش بینی میزان سود با توجه به اینکه بازار بورس بازاری توام با ریسک می باشد به طور دقیق امکان پذیر نیست اما افراد بسیاری برای سرمایه گذاری و کسب سود از آن مشتاق هستند.

بازار بورس تحت نظارت و حمایت قانونی زیر نظر سازمان بورس است.

تمامی فعالیت ها و معاملات سهامداران، تغییراتی که در میزان سرمایه ایجاد می کنند، خرید، فروش و غیره در بازار بورس تحت نظارت سازمان بورس انجام می پذیرد. این حمایت قانونی و مانع شدن از انجام معاملات خارج از چارچوب، سبب اطمینان خاطر افراد سرمایه گذار در بورس می شود و به نوعی مزیت قابل توجهی برای این بازار سرمایه گذاری محسوب می گردد.

با سرمایه گذاری در بورس سرمایه خود را در مقابل تورم حفظ می کنید.

مطمئنا در مورد سرمایه خود یا اطرافیان به وضوح این مسئله را درک کرده اید که نقدینگی و عدم سرمایه گذاری در بازاری مناسب به مرور زمان از ارزش پول شما می کاهد. این مسئله مستقیما از تورم ناشی شده و راه مقابله با آن سرمایه گذاری در بازارهایی است که مطابق با تورم روز بازار پیش می روند. سهام خریداری شده در بازار بورس تحت تاثیر تورم بازار است و با افزایش قیمت ها بر ارزش آن نیز افزوده می شود در نتیجه از کاهش ارزش پول بدین طریق جلوگیری به عمل می آید.

سرمایه ای که به بورس وارد کرده اید را به راحتی و در کمترین زمان ممکن می توانید نقد کنید.

تصور کنید که سرمایه خود را در بازار مسکن یا سایر بازارهای سرمایه گذاری وارد کرده اید یا با آن کسب و کاری راه انداخته اید. در صورتی که تمایل به نقد کردن سرمایه داشته باشید مسلما برای نقد سرمایه های این چنین پروسه زمانبر و شاید پر دردسری را بایستی طی کنید، اما با سرمایه گذاری در بازار بورس به راحتی می توانید سرمایه خود را نقد نمایید، پس فروش سهام مبلغ معادل فروش به حساب بانکی شما باز می گردد این کار در کمتر از دو روز اتفاق می افتد. در مورد کلیه سهام ها نقدشوندگی به سهولت و در کمترین زمان ممکن اتفاق می افتد جز در مورد سهام هایی که با تعلیق یا توقف برند مواجه شده باشند.

در بازار بورس محدودیتی در میزان سرمایه وجود ندارد.

برای ورود به بسیاری از بازارهای سرمایه گذاری سرمایه کلانی لازم است در صورتی که در مورد بازار بورس مقدار بیشینه یا کمینه ای برای سرمایه تعریف نشده است افراد با کمترین میزان سرمایه حتی سرمایه های زیر یک میلیون تومان نیز می توانند در بازار بورس سرمایه گذاری و به فعالیت بپردازند. همچنین این موضوع یک مزیت برای افراد نابلد بورس نیز محسوب می شود آنها با سرمایه اندکی که وارد بازار بورس می کنند می توانند فنون فعالیت و خرید و فروش در بازار بورس را فرا گرفته و سپس به افزایش سرمایه در آن اقدام کنند.

با سرمایه گذاری در بازار بورس می توانید در اداره شرکت ها مشارکت نمایید.

اگر در زمینه ثبت شرکت و پروسه امور اداری و قانونی آن وارد باشید می دانید که این پروسه علاوه بر اینکه قوانین خاص خود را دارد و نیاز به سرمایه اولیه نیز در آن لازم است. شرکت های سهامی به گونه ای فعالیت می کنند که افراد با خرید و مشارکت در سهام به نوعی در امور شرکت صاحب نظر می شوند. با ورود به بازار بورس و خرید سهام از شرکت ها می توانید در امور اداره آنها به نوعی مداخله نمایید. مسلما هر چه میزان سهام شما در شرکت بالاتر باشد تصمیم گیری تان در امور شرکت تاثیرگذارتر است. افراد دارای سرمایه کلان می توانند حتی با خرید سهام بالایی از شرکت ها خود را به پست های مدیریتی شرکت نزدیکتر نمایند. پس به یاد داشته باشید که با سرمایه محدود خود نمی توانید شرکت بزرگی تاسیس کنید اما می توانید با خرید سهام از یک شرکت بزرگ به فردی دارای حق رای و تاثیرگذار در شرکت تبدیل و همچنین در سود شرکت سهیم شوید. برای خرید سهام شرکت های بزرگ چه به صورت کلان و چه با سرمایه محدود می توانید از دوره آموزش بورس ما استفاده نمایید.

بازار بورس با معافیت مالیاتی همراه است.

شاید بسیاری از شرکت ها به این سبب باشد که به بازار بورس ملحق می شوند. قانون معافیت مالیاتی شرکت هایی را که سهام خود را وارد بازار بورس می کنند از پرداخت مالیات معاف یا مشمول تخفیفات مالیاتی نموده است. مالیات سالانه می تواند مبالغ بالایی از سود شرکت را شامل شود و پرداخت آن میزان قابل توجهی از سود را کاهش می دهد. در حقیقت در صورت مالی هر شرکتی میزان مالیات پرداختی بر سود شرکت بسیار تاثیرگذار است. بسیاری از کشورها معافیت یا تخفیف در مالیات را برای ورود شرکت ها به بازار بورس تشویق می کنند.

سرمایه گذاری در بازار بورس از نظر زمانی نیز دارای محدودیت نمی باشد.

علاوه بر اینکه در بازار بورس از نظر میزان سرمایه محدودیتی وجود ندارد این بازار از نظر زمانی نیز دارای محدودیت نیست. افراد با اهداف و دیدگاه های مختلف از نظر مدت زمان سرمایه گذاری می توانند وارد بازار بورس شوند. برخی به صوت کوتاه مدت در این بازار سرمایه گذاری و کسب سود می کنند و پس دوره زمانی مورد نظر سرمایه را از آن بازار خارج می نمایند. برخی دیگر به صورت میان مدت وارد بازار بورس می شوند آنها با فعالیت و نگهداری سهام خود به مدت حداقل 6 ماه در صورت داشتن مهارت کافی می توانند سود خوبی کسب کنند. عده ای نیز با صبوری و با ترسیم اهداف بلندمدت در زمینه پیشرفت اقتصادی در ذهن خود وارد بازار بورس می شوند و در درازمدت بازدهی خوبی را مشاهده می نمایند. با استفاده از دوره آموزش بورس ما می توانید به هر مدت که مدنظرتان بود در بورس فعالیت و سود مطلوب آن لذت ببرید.

پروسه سرمایه گذاری در بورس آسان است.

مزیت دیگر در مورد بازار بورس سهولت سرمایه گذاری در آن است. برای ورود به بازار بورس تنها کافی است به یکی از کارگزاری های بورس در شهر خود بروید و مراحل لازم را که وقت گیر نیز نیستند انجام و کد بورسی دریافت کنید. پس در یافت کد بورسی می توانید به هر طریق که تمایل داشتید از جمله به صورت حضوری، تلفنی یا اینترنتی اقدام به خرید و فروش نمایید. در عصر اینترنت و تکنولوژی امروز ساده ترین راه اقدام از طریق اینترنت است. با هر میزان سرمایه که دارید با فراگیری مهارت های لازم از طریق دوره آموزش بورس ما می توانید وارد بازار بورس شده و عملکرد موفقی در آن داشته باشید.

بازار بورس موجب پیشرفت صنایع کارآمد می شود.

سرمایه داران بازار بورس اغلب سعی می کنند سرمایه خود را صرف خرید سهام شرکت های با کارایی بهتر و سود ده نمایند. این امر سبب ایجاد یک بازار رقابتی در میان شرکت های مطرح می شود و آنها با فعالیت و مدیریت بهتر سعی می کنند سرمایه بیشتری را به سمت شرکت خود جذب نمایند. فراهم نمودن این امکان از طریق بازار بورس در کنار اینکه صنایع و شرکت های مختلف را به سمت پیشرفت سوق می دهد در دیدگاهی کلی تر به نفع اقتصاد کشور است.

در بازار بورس قیمت انواع کالا و محصولات از نظر صحت و دقت مطابق بازار روز است.

تعیین کننده قیمت و ارزش سهام در بازار بورس یک شخص یا دو شخص نیست؛ در این بازار جمعی از فروشندگان و خریداران قیمت و ارزش یک سهم را تعیین می کنند. از این رو قیمت ها در بازار بورس مطابق با قیمت روز آن کالا بوده و به صورت کاملا صحیح و دقیق تعیین می شوند.

چرا سرمایه گذاری در بازار بورس بر سرمایه گذاری در بازارهایی چون بازار طلا و ارز و بازار مسکن ارجحیت دارد؟

بازار طلا و ارز همانطور که می دانید دارای نوسانات بالاست و از ریشه، بازار پر ریسکی است؛ بازار مبهم طلا و ارز به سبب این معایب از نظر بسیاری از افراد جذاب نیست. سرمایه گذاری در بازار مسکن نیز مشکلات دیگری در بر دارد که افراد تمایل چندانی به آن نشان نمی دهند، این مشکلات بازدهی در طولانی مدت و نقدینگی بالا در مورد این نوع سرمایه گذاری است.

بعلاوه همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد تبدیل سرمایه به نقدینگی در مورد این بازارها پروسه ای دشوار و زمانبر دارد و بسیاری از افراد به این دلیل از سرمایه گذاری در آنها خودداری می کنند. البته نمی توان گفت که بازارهای طلا و ارز و مسکن کاملا بدون طرفدار هستند بلکه افرادی نیز وجود دارد که فعالیت در این بازارها را ترجیح می دهند و برای این ترجیح دلایل معقولی نیز شاید داشته باشند اما آنچه مدنظر ماست اولویت قرار دادن در میان گزینه های مختلف در بین اکثریت افراد است. اکثر افراد در میان انواع بازارهای سرمایه گذاری سرمایه گذاری در بازار بورس را ترجیح می دهند. برای تهیه و استفاده از دوره آموزش بورس ما می توانید با شماره های مربوطه تماس حاصل نمایید.

مزایای بورس ایران

مزایای سرمایه گذاری در بازار بورس از دیدگاه کلی:

سرمایه گذاری در بورس در حقیقت نوعی جمع آوری سرمایه های خرد و کلان ملی در جهت پیشرفت اقتصادی کشور است. به کارگیری سرمایه و عدم نقدینگی ناکارآمد به واسطه بورس بستری برای رشد اقتصادی روز افزون فراهم می کند.

دولت با انتشار اوراق مشارکت در بورس می تواند تورم را با سیاست های انقباضی خود بهتر مدیریت و کنترل نماید.

تشویق مردم به ورود به بازار سرمایه گذاری بورس به نوعی فرهنگ سازی محسوب شده و افزایش گردش پول در کشور اول از همه باعث رشد اقتصاد فرد و خانواده می شود.

هدایت سرمایه خرد و کلان ملی به سمت بازار سرمایه گذاری بورس تعادل اقتصادی را افزایش و باعث توزیع ثروت در میان افراد جامعه می شود.

برخی از نمادهای بورسی

اگر خود یا اطرافیانتان حتی آشنایی کم و مقدماتی در مورد بورس داشته باشید می دانید که در این بازار برخی اسم های عجیب و غریب وجود دارد. در حقیقت در بازار بورس شرکت های مختلف پذیرفته شده با یک نماد اختصاصی فعالیت می کنند و این اسامی عجیب و غریب همان نمادهای تخصیص یافته به شرکت ها هستند. به عنوان مثال نماد حکشتی اختصاص به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران دارد.

نمادهای بورسی عموما دارای سه بخش هستند به صورت زیر هستند:

بخش اول، حرف سرواژه: حرف سرواژه که می تواند یکی از حروف الفبای فارسی ازجمله، ح، ب، ف و غیره باشد تعیین کننده گروهی است که سهم در آن قرار دارد. در مورد مثال مذکور، حکشتی، حرف سرواژه ح زمینه فعالیت شرکت را نشان می دهد که حرف اول عبارت حمل و نقل است.

بخش دوم، نام اختصاری شرکت: این بخش واژه ای برگرفته از نام شرکت را شامل می شود به عنوان مثال در مورد حکشتی واژه کشتی از نام شرکت کشتیرانی حاصل شده است.

بخش سوم، عدد: در جلوی نمادهای بورسی به عنوان بخش سوم عددی ذکر می شود به عنوان مثال حکشتی 1. در این مورد نگران نباشید، این اعداد شاید برای مشخص کردن سهم بازارهای مختلف به عنوان مثال سرمایه گذاران عادی از نهادهای مالی آورده می شود و هیچ نگرانی از بابت آن وجود ندارد.

تفاوت پول و سرمایه

در نهایت برای متذکر شدن ارزش سرمایه گذاری در بورس به بررسی تفاوت پول و سرمایه می پردازیم. برای درک این موضوع مثال زیر را در نظر داشته باشید.

شخصی با 1 میلیارد تومان پول را در نظر بگیرید که قصد دارد به جای وارد کردن آن در بازار بورس آن را در بانک بگذارد و از این طریق کسب سود نماید. سود مبلغی به این مقدار در سال (بسته به درصد سود دهی بانک) چیزی حدود 150 میلیون تومان می شود. وی معتقد است که اگر این پول را در بازار بورس نیز سرمایه گذاری کند سودی به همان مقدار کسب خواهد کرد. پس به چه علت بایستی ریسک سرمایه گذاری در بورس را بپذیرد، آیا بهتر نیست پول را بدون هیچ گونه نگرانی در بانک بگذارد و همان سود را بدست آورد؟

نکته قابل توجه در اینجا این است که پس از گذشت یکسال هر چند که ممکن است سودی برابر از این دو راه کسب شود اما اصل پولی که در بانک گذاشته شده برابر با همان یک میلیارد اولیه است اما سرمایه ای در بازار بورس صرف خرید سهامی از کارخانه شده است که شامل دارایی های آن کارخانه می باشد با رشد نرخ تورم، رشد یافته است و این منفعتی جدا از سود 150 میلیون تومانی حاصله است.

تفاوت پول و سرمایه را می توان با تشبیه آنها به میوه و باغ میوه بهتر درک کرد. پول همچون میوه ای است که خریداری می شود و با مصرف آن تمام می گردد، اما سرمایه همچون باغی است که هر روز می توان از میوه های آن استفاده کرد و در نهایت باغی به ارزش روز عاید شماست.

تمامی اقتصاددانان برتر دنیا نگهداشتن راکد و بدون استفاده پول را به ضرر می دانند و معتقدند برای استفاده صحیح از پول برای کسب سود باید آن را در بازارهایی چون بازار بورس سرمایه گذاری کرد.

اگر در پی دستیابی به ثروت واقعی هستید، با استفاده از دوره آموزش بورس مگاترید می توانید دانش مالی و سطح اطلاعات اقتصادی خود در زمینه سرمایه گذاری در بورس را افزایش داده و آینده بهتری برای خود رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن